13 Δεκεμβρίου 2010

Σπουδαίο διπλό το Μαρούσι στο Ιβανώφειο (59-68)

Αντώνης Γκάτζιος   basketnet.gr

Xάρη στην άμυνά του και το ξέσπασμα του Φέλιξ Κογιαντίνοβιτς στην 4η περίοδο το Μαρούσι πήρε σημαντικό διπλό στο Ιβανώφειο κερδίζοντας τον Ηρακλή με 59-68. Το ματς ήταν (τουλάχιστον) κακό. Ειδικά ο Ηρακλής, ο οποίος έπαιξε χωρίς τον Τερέλ Εβερετ... έσπασε τα καλάθια με 19/68 σουτ κι έτσι πήγαν στράφι τα 49 ριμπάουντ του. Το Μαρούσι είχε σαφώς περισσότερες λύσεις και χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση πήρε μία σημαντική νίκη. O αγώνας τελείωσε με τους φιλάθλους του Ηρακλή να αποδοκιμάζουν έντονα τους παίκτες της ομάδας τους.

Η πρώτη περίοδος ήταν,... κακοποίηση του μπάσκετ. Εκατέρωθεν αστοχία (3/15 σουτ οι γηπεδούχοι, 4/12 οι φιλοξενούμενοι) και συνεχόμενα λάθη (4-5) και το δεκάλεπτο βρήκε προηγούμενο τον Ηρακλή με 13-11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν... ακόμα χειρότερο στο πρώτο μισό του. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι σημειώθηκε στο 14'.30''! Ο Ηρακλής, ο οποίος πέτυχε το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι του στο 17', προηγήθηκε με 17-12 αλλά η συνέχεια ανήκε στο Μαρούσι. Με τον Ουέρτας να δίνει λύσεις οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 23-29. Ο Ηρακλής έκλεισε το ημίχρονο με 5/31 σουτ πετώντας στα σκουπίδια τα 14 επιθετικά ριμπάουντ του.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με σερί 7-2 την 3η περίοδο και μείωσε σε 30-31 στο 23', όμως το Μαρούσι βρήκε λύσεις στα πρόσωπα των Κόμματου, Ουέρτας και Μπόγιτς και προηγήθηκε με 34-44. Οι γηπεδούχοι με καλή άμυηνα μάζεψαν κάπως τη διαφορά και το 30' βρήκε τους «κίτρινους» μπροστά με 39-44.

Με όπλο την άμυνά του ο Ηρακλής έφερε το ματς στα ίσια (46-46). Ο Κογιαντίνοβωιτς αποδείχτηκε παίκτηγς - «κλειδί» για το Μαρούσι και με 7 σερί πόντους του, συν ένα καλάθι του Χαριτόπουλου η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή προηγήθηκε με 53-59 στο 37'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-62, όμως το άτοχο σουτ του Μπόουλντιν 65'' πριν τη λήξη ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 23-29, 39-44, 59-68.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπόουλντιν 4 (1/8 σουτ), Δεμερτζής 10 (11ρ., 5ασ., 5κλ.), Πάπανικολόπουλος 5 (1), Τζάζβιν 1, Πέτροβιτς 7 (7ρ.), Κοπρίβιτσα 12, Δέσπος 4, Εϊτουταβίτσιους 4 (2/10 σουτ), Λαμπρόπουλος 12 (1τρ., 8ρ.).
ΜΑΡΟΥΣΙ: Μπόγιτς 10, Νοέας, Μπάγκαριτς 10 (9ρ., 4κοψ.), Ακεψιμαΐδης, Ουέρτας 9 (2), Χαριτόπουλος 7 (1τρ., 7ρ.), Γκαγκαλούδης 9 (1), Ουίντεν 5 (1), Κογιαντίνοβιτς 8 (1), Κόμματος 12 (2).