29 Δεκεμβρίου 2009

ΜΑΡΟΥΣΙ-ΑΕΚ 61-56

Με Νάτζφει ιδανικό φινάλε στο 2009. Ιδανικά έκλεισε το 2009 το Μαρούσι επικρατώντας της ΑΕΚ με 61-56 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και απολογισμό 7 νίκες και 2 ήττες από τους «αιώνιους» εκτός έδρας!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τον Στέφαν Νάτζφει να είναι ο παίκτης-κλειδί στην τελευταία περίοδο ενώ οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν να προηγούνται κιόλας με 37-36 (στο 27.20’’) στην τρίτη περίοδο «πλήρωσαν» την ανυπαρξία του Τορίν Φράνσις στην επανάληψη! Η λέξη απαράδεκτος είναι επιεικής για τον άσο της «Ένωσης» ο οποίος ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο 10λεπτο, αλλά από τη στιγμή που φορτώθηκε με τρία φάουλ,    έχασε κάθε… επαφή με το παρκέ!

Στην επίθεση οι λάθος επιλογές του διαδέχονταν η μια την άλλη, ενώ αμυντικά ήταν απλά μια «κολώνα» στο τερέν. Αυτό η ΑΕΚ το πλήρωσε μαζί με την επιπολαιότητα που επέδειξαν οι παίκτες της σε κρίσιμες στιγμές όταν είχαν το «πάνω χέρι» επιτυγχάνοντας την ανατροπή στην επανάληψη. Εκείθ, όπου η κλειστή ζώνη του Κώστα Φλεβαράκη «παγίδευσε» το Μαρούσι, που επιδίδονταν σε μπαράζ από σουτ τριών πόντων. Βέβαια, στα δύσκολα ο Νάτζφει «εκτέλεσε» από τα 6.25 και στην συνέχεια με δυο ασίστ έκανε χαρούμενο τον Δημήτρη Μαυροειδή που τον έβγαλε «φάτσα» με το καλάθι. Η ΑΕΚ με ατομικές ενέργειες του Τορίν Γκριν προσπάθησε να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε, «πληρώνοντας» και τα 22 συνολικά λάθη της!

Στο πρώτο ημίχρονο, το Μαρούσι μπήκε πιο δυνατά και με εκφραστή των επιθετικών ενεργειών τον Τζαμόντ Γκόρντον κατάφερε να έχει το προβάδισμα, απέναντι στην ΑΕΚ, η οποία απειλούσε μόνο με τον Τορίν Φράνσις στο πρώτο 10λεπτο (17-9)! Ο Αμερικανός σέντερ σημείωσε τους 9 πόντους του «δικεφάλου», ενώ την ίδια στιγμή η ομάδα του είχε 0/8 τρίποντα! Ακόμη και στο δεύτερο 10λεπτο χρειάστηκε να περάσουν 3.40’’ μέχρι να σκοράρει άλλος παίκτης πλην του Φράνσις.

Εκεί, ο Πρόδρομος Νικολαϊδης με τρίποντο μείωσε στο -9 (21-12, στο 13.40’’), ενώ στο 15’ κάθισε στον πάγκο ο Τορίν Φράνσις καθώς χρεώθηκε με τρία φάουλ, στερώντας από τον Κώστα Φλεβαράκη τον πιο αξιόπιστο παίκτη του στην επίθεση. Ο Νικολαϊδης «ζεστάθηκε» σημείωσε άλλο ένα τρίποντο και παρά τα 12 λάθη της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την διαφορά στο -4 (27-23, στο 20’).

Το Μαρούσι του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε βέβαια τον έλεγχο, αλλά η αστοχία από την περιφέρεια (2/10 τρίποντα) δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να έχουν μια μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, όπου συνολικά ήταν καλύτεροι και η άμυνα τους βοήθησε ώστε να ξεφύγουν από τα πρώτα λεπτά και να είναι στην θέση του οδηγού…

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 27-23, 39-40, 61-56..
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς 5, Κις 7 (`1/4τριπ.), Γκόρντον 9 (1/2τριπ.), Πελεκάνος 10 (1/3τριπ.), Μπατής, Χόμαν 1, Μαυροειδής 11, Καλάθης, Αριγκμπάμπου 2, Νάτζφει 9 (2/4τριπ..), Καϊμακόγλου 7.
ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Γκριν 20 (3/8τριπ.), Νικολαϊδης 8 (2/5τριπ.), Μακ Γκραθ 3 (1/4τριπ.), Μακ 7 (1/2τριπ.), Παπαντωνίου 2, Μελς, Δορκοφίκης, Καλλινικίδης 4, Τουντζιαράκης 2, Φράνσις 10